مهندسی مخابرات
در این وبسایت
در كل اينترنت

مخابرات گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش های موجی و مخابراتی فعالیت می کند. گرایش مخابرات با ارئه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می سازد.

رمز تمامی فایل ها : www.p-automation-t.com

سیستم DSL و جایگاه آن در ایران

بی شک می توان علت اصلی پیشرفت در زمینه اینترنت بسیاری از کشورهای گرفتار در بحران جنوب شرقی آسیا را به سریعتر پیوستن آنها به سیستم های انتقال سریع اطلاعات از طریق خطوط تلفن معمولی دانست . این سیستم به سرعت فراگیر شده است و این مطلب باعث شده این کشورها پیشرو در تولید علم در این زمینه باشند و بتوانند هر چند مدت یکبار . . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

سنسور گاز مادون قرمز

سنسور گاز مادون قرمز با تولید امواج مادون قرمز وتشعشع آن در محدوده ای مشخص می تواند گاز معین شده را تشخیص دهد. امواج مادون قرمز در کانالی بنام سلولی گازی در حال تابشی هستند. هنگامی که گاز مورد نظر وارد این سلولی گازی شد تحت تابش امواج مادون قرمز قرار می گیرد. این امواج با برخورد با گاز مورد نظر با طول موج معین، جلوی تابش امواج مادون قرمز را می گیرد ومانع رسیدن امواج به قمست آشکارساز سنسورمی شود. هرچه غلظت گاز زیاد باشد امواج مادون قرمز رسیده به آشکارساز کمتر شده و باعث شناسایی گاز می شود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

ارائه یک ساختار پیشنهادی برای حذف تداخل های هم کانال

با گذشت زمان و نیاز ارتباطات به گسترش ظرفیت کانال های موجود که به طبع، می بایست از روشهایی مانند تکرار فرکانسی و ایجاد سلول هایی مشخص در مخابرات سیار یا اصطلاحاً مخابرات موبایل بهره گرفته شود. در کنار چنین تکنیکی، عواملی مزاحم مانند تداخل های هم کانال باعث محدودیت در ظرفیت مشترکین موبایل شده است چرا که می بایست برای جلوگیری از این امر سلول هایی که از فرکانسی یکسان استفاده می کرده اند، دورتر به هم قرار گیرند. ایجاد چنین پدیده ای محققین را بر آن داشت که به تکنیکهایی متمایل شوند که بتوانند علاوه بر اینکه ظرفیت کانال را با کوچکتر کردن کلاسترسایز بالا می برند، از تداخل های هم کانال نیز جلوگیری کنند که در این مقاله به ارائه یک روش پیشنهادی برای کاهش تداخل های هم کانال، می پردازیم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

بررسی الگوریتم MUSIC و MVDR

از جمله الگوریتم های بسیار مهم ونیز کاربرد در بسیاری از مباحث بخصوص در مخابرات سیار و موبایل، الگوریتم MUSIC می باشد. در محیطی که اطلاعاتی از زوایای مربوط به کاربران هم فرکانسی نداریم می توانیم با این الگوریتم برای استخراج سیگنالهای مربوطه شان اقدام کرده و بعد از آنکه اطلاعاتی از موقعیت زاویه ای کاربران بدست آوریم، از شکل دهنده آن از نوع MVDR استفاده می کنیم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

تخمین زاویه و فاصله سیگنال ارسالی در آنتن های آرایه ای با استفاده از شبکه عصبی

در این مقاله تخمین زاویه و فاصله سیگنالهای ارسالی در کانالهای چند مسیره مخابرات بسیار با ترکیب دو روش AOA و TOA انجام می شود. بدین منظور خروجی آنتن های آرایه ای پس از پیش پردازش به عنوان بردار ویژگی شبکه عصبی معرفی می شود، تا شبکه بعد از یادگیری قادر به تعیین موقعیت کاربر باشد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

روش اندازه گیری و حذف جیتر و بکارگیری آن در لیزر

افزایش توان لیزر و نیز تنظیم نقطه اثر مناسب در لیزرهای پالسی که در مخابرات، پزشکی و صنعت از اهمیت حیاتی برخوردار است، منوط به حداقل نمودن یکی از مهمترین پارامترهای موجود در سیستم لیزر با نام جیتر است. در سیستم لیزر، با اعمال فرکانس RF²، لیزر با شدت خیلی بالا و با تأخیر بسیار کم بصورت یک تیپ لیزری خارج می شود. بنابراین بسته به اینکه فرکانسی RF با چه فرکانسی مدوله شود، سرعت قطع و وصل فرکانسی RF تغییر کرده و شدت این تپ های لیزری متفاوت خواهد بود. یکی از اهداف مهم در سیستم های لیزری، نداشتن انحراف زمانی پرتو خروجی از محل اصلی خود و به اصطلاح نداشتن جیتر است. در این تلاش عملی، ابتدا نشان داده می شود که مشخصه های آماری و نیز تابع خود همبستگی سیگنال جیتر می تواند در ردیابی محل اثر آن نقش تعیین کننده ای داشته باشد و سپس دو روش را پیشنهاد و مقایسه نمودیم که بتوان با توجه به مشخصه های آماری و تابع انتقال سیگنال جیتر و نیز سنجش میزان تصادفی و یا معین بودن آن، پی به منابع وجود جیتر برد. در نهایت، اطلاعات بدست آمده را در سیستم لیزر ND:YAG با دمش دیودی شناسایی نموده و جیتر موجود در پرتوهای پالسی خروجی لیزر را در حد کاملاً قابل قبولی کاهش داد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

رادار UWB برای اندازه گیری پارامترهای اساسی علائم حیاتی بیماران

رادار UWB توضیح داده شده در این مقاله برای اندازه گیری از راه دور علائم حیاتی بیماران همانند تنفسی ضربان قلب و حرکت قفسه سینه ونیز مشکلات قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر این رادار استفاده از آن برای پیدا کردن افراد زیر خرابه ها و یا بین انبوه پوشش گیاهی و یا برف انبوه همچنین برای مشخص کردن مجرمین پنهان شده در محلهای مختلف دراینجا ما به مورد اندازه گیری علائم حیاتی می پردازیم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

ارسال و بازشناسی سیگنال آشوبناک و روشهای عصبی در آشکارسازی اطلاعات موجود در آن

در این مقاله به بررسی تکنیک جدیدی در مخابرات که در آن از یک سیگنال آشوبناک به عنوان کریر استفاده میشود، می پردازیم و به دلیل اینکه پردازش ها و بررسی ها در مورد مخابرات آشوبناک کاملا وابسته به روشهای سنکرونیزاسیون سیستم های آنهاست و این کار به شدت حساس به نویز کانال می باشد، روشهای مختلف سنکرون سازی سیستم های آشوبناک را عنوان کرده و قوانین سنکرون سازی اینگونه سیستم ها را به صورت اجمالی بررسی میکند. همچنین به مقایسه بین عملکرد سیستمهای آشوبناک وسیستم های کلاسیک پیشرفته می پردازیم، تا مزایای واقعی اینگونه سیستم ها مشخص شوند. از طرفی شبکه های عصبی خود سازمانده که دارای ویژگی ذاتی دسته بندی و منظم سازی الگوهای نامنظم را دارا می باشند، در ارسال و بازیابی اطلاعات آشوبناک بسیار پرکاربرد بوده که به معرفی آنها نیز پرداخته ایم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

طراحی یک دوربین موج میلیمتری پسیو در باند فرکانسی W

پیشرفت های روزافزون تصویربرداری موج میلیمتری باعث شده تا این فناوری نوین علاوه بر فعالیت های نظامی جایگاه ویژه ای در فعالیت های غیر نظامی نیز پیدا کند. پیشرفت روزافزون فناوری نیمه هادی ها، سبب شده تا اندازه، وزن و قیمت این سیستمها تا حد امکان کاهش و کیفیت و کاربرد آنها افزایش پیدا کند. در این مقاله با بکارگیری جدیدترین فناوری های موجود، بخشهای مختلف یک دوربین موج میلیمتری پسیو در باند فرکانسی W مورد تحلیل و طراحی قرار می گیرد، این دوربین دارای یک آنتن آرایه فازی و پردازشگر فاز و فرکانس جهت تبدیل خروجی آنتن به سیگنال آنالوگ مرتبط با تصویر و سپس پردازش آن توسط ادوات الکترونیکی و تبدیل آن به سیگنال دیجیتالی و نهایتا ارسال به کامپیوتر و نمایش تصویر گرفته شده توسط موج میلیمتری در مانیتور خواهد بود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

روشهای رمز کردن آنالوگ سیگنال گفتار

صحبت و گفتار مهمترین و در عین حال آسانترین روش برقراری ارتباط در جامعه است و از آنجا که اکثر دستگاه های برقرار کننده ارتباط دو طرفه وسایل همگانی اند(مانند رادیو، تلفن و...) انجام دادن موفقیت آمیز حمله های فعال و نافعال به این سیستم ارتباطی امری ساده است. مثلا در مورد کانال تلفنی دشمن می تواند با یک دستگاه تلفن از خط مورد نظرش استراق سمع کند؛ یا با تغییر لهجه خود را به جای فرد معتبری جا زده و گیرنده را به واکنش دلخواه خود وادارد. لذا در این مقاله سعی شده است که انواع اسکرامبلرهای گفتار بررسی شده و نکات قوت و ضعف هریک بیان گردد و در نهایت بهترین روش جهت رمز کردن سیگنال گفتار را معرفی نماید. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

Smart Antenna Systems

A smart antenna system combines multiple antenna elements with a signal-processing capability to optimize its radiation and/or reception pattern automatically in response to the signal environment. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

بررسی ساختارهای LHM (محیطهایی با ɛ و µ منفی) و معرفی یک نوع لنز کامل

Metamaterails چستند؟ واژه meta در زبان یونانی به معنی فرا و ماورا میباشد در واقع metamaterials به موادی گفته می شود که دارای خواصی غیر عادی بوده و به طور ذاتی در طبیعت وجود ندارند. در اینجا بحث ما بر روی مواد فرامغناطیسی می باشد مواد چپگرد (LHM) موادی می باشند که خواص الکترومغناطیسی آنها با خواص الکترو مغناطیسی مواد موجود در طبیعت متفاوت می باشد. به همین علت به این مواد واژه Metamaterial اطلاق می شود. ساخت چنین موادی همراه با منفی شدن ضریب نفوذپذیری مغناطیسی و گذردهی الکتریکی می باشد. البته منفی شدن ضریب گذردهی الکتریکی به طور طبیعی در لایه ای از جو زمین به نام یونسفر که خاصیت پلاسمایی دارد نیز اتفاق می افتد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

WIRELESS APPLICATION PROTOCOL (WAP)

در این مقاله می خواهیم شما را با پروتکل های ارتباطی بدون سیم آشنا کنیم در این راستا معایب و فواید این پروتکل ها را بررسی کرده و معماری و مکانیزم آن و قسمت های پشتیبان آن را شرح می دهیم . . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

استاندارد SDH

در این مقاله به بررسی SDH که نوعی استاندارد مالتی پلکسینگ اطلاعات بر روی فیبر نوری است پرداخته می شود و در این راستا معایب و مزایای این روش و همچنین یک روش دیگر به نام PDH که نوعی مالتی پلکسینگ سخت افزاری است بیان می شود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

رادار Radar

رادار وسیله ای است که با بهره گیری از ارسال امواج الکترومغناطیسی و دریافت آن وجود هدف، موقعیت آن در فضا، سرعت شعاعی و اندازه هدف و جزئیات دیگری در مورد آن را مشخص می کند. در این مقاله به چگونگی ابداع رادار، کاربردهای رادار و انواع رادار پرداخته شده است. در ادامه درباره دو نمونه از رادارها (رادار روزانه مصنوعی SAR و رادار ماورای افق HF - OTH) و مبحثی به نام کلاتر رادار پرداخته شده است. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .