مهندسی قدرت
در این وبسایت
در كل اينترنت

در مهندسی برق قدرت بر تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی استوار است، که این خود شامل ترانسفورمانیتورها، ژنراتورها، موتورهای الکتریکی و تجهیزات الکترونیک قدرت است.

رمز تمامی فایل ها : www.p-automation-t.com

فناوري شبيه سازي و تحليل سيستم هاي قدرت 1000KV

سيستم هاي قدرت با سطح ولتاژ kv 1000بالاترين سطح ولتاژ بكار رفته براي انتقال قدرت توسط خطوط انتقال هوايي طويل مي باشند. در اين سيستم ها، ترانسپوزه نمودن هاديهاي خطوط kv 1000بواسطه مشكلات عايقي امكان پذير نبوده و لذا اين خطوط از نظر ساختاري نامتقارن مي باشند. بنابراين براي تحليل رفتار نامتقارن اين خطوط برخلاف خطوط ترانسپوزه شده و متقارن نمي توان از ابزار مولفه هاي متقارن استفاده نمود.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

HOT LINE چيست؟

يکی از بزرگترين مشکلات شبکه های توزيع و انتقال ايجاد خاموشی در شبکه چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتيک می باشد. ضربه به پيکره دولت و اقتصاد ملی ، نارضايتی مشترکان صنعتی خانگی و کشاورزی از اعمال خاموشی در شبکه و آسيب تجهيزات فشار قوی در هنگام قطع و وصل مجدد از جمله پی آمدهای خاموشی است.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

PLC=Power Line Carrier 2

در اين سيستم برای ارتباط دو طرفه ميان دو پست A,B يك زوج فرستنده و گيرنده در هر كدام از پستها قرار می گيرد و چون دستگاههای فرستنده و گيرنده PLC را نمی توان مستقيماً به خط فشار قوی وصل كرد.به همين خاطر به تجهيزات واسطه ای نياز است تا هم سيگنال فركانس بالای PLC را به خط كوپل نموده و هم مانع از اتصال مستقيم ولتاژ بالا به دستگاههای حساس PLC بشوند به همين خاطر از خازنهای كوپلاژ استفاده می شود كه با افزايش فركانس به طور اتصال كوتا عمل می كنند و در فركانسهای بالا به صورت اتصال باز در می آيند. معمولاً خازنهای كوپلاژ بين pf1000 تا pf2000 انتخاب می شوند.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

PLC=Power Line Carrier

توسعه منابع توليد وانتقال و توزيع انرژی نياز مبرم به وجود يك شبكه مخابراتی بين نقاط كليدی سيستم برق رسانی را به وجود آورده است. در سيستمهای PLC اطلاعات ارسالی به صورت ( Single Side-Band (SSB مدوله شده و در پهنای باند Khz 4 ارسال ميگردد. بسته به نوع كاربرد پهنای باند Khz 4 به كانالهای فرعی تقسيم شده و در هر كانال ، اطلاعات مربوط به يك سيگنال گنجانيده مي شود.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

معرفي نرم افزار PSS /E براي شبيه سازي سيستم قدرت

نرم افزار PSS/E از بدو پيدايش خود در سال 1976كاربردهاي گسترده اي در شبيه سازي سيستم قدرت يافته است. اين نرم افزار كه در شركت PTI آمريكا طراحي شده، هم اكنون در بيش از 40 كشور دنيا بكار مي رود.
از نرم افزار PSS /E در زمينه هاي گوناگوني مانند شبيه سازي، آناليز و بهينه سازي عملكرد سيستم قدرت مي توان استفاده نمود. از مزاياي ديگر اين نرم افزار، امكان استفاده از آن بر روي سيستمهاي عامل گوناگون مانند ويندوز 97و NT ,سان سولاريس , X ,HP .2 .9000 HP-UX 10 DEC ALPHA DIGITAL UNIX , ,IBM AIX DEC ALPHA OPEN VMS وجود دارد
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

اساس كار رله ديستانس

رله ديستانس يك رله حفاظتي است كه زمان قطع آن تابع مقاومت طول سيم مي باشد. در اغلب اوقات بايد زمان قطع رله تابع محل اتصال كوتاه نسبت به رله باشد و از اين جهت بايد زمان قطع رله، تابع جهت يعني از انرژي اتصال كوتاه نيز گردد. لذا هر چه محل اتصالي از رله دورتر باشد، مقاومت ظاهري قطعه سيم بين محل اتصال تا رله بزرگتر شده و در نتيجه مقاومت اهمي و غير اهمي آن نيز بزرگتر مي گردد.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

استفاده از تابلوهاي نوع Z

تقريباً در تمامي كارگاه ها و كارخانجات صنعتي، ماشين آلاتي وجود دارند كه توسط آنها ميتوان انرژي الكتريكي را تبديل به انرژي مكانيكي نموده و طي يكسري حركات مكانيكي كار خاصي را به انجام رسانيد. مثلاً توسط ماشين تراشكاري ، مي توان روي يك قطعه را تراشيده و يا توسط جرثقيل برقي و يا تسمه نقاله، جسمي را از محلي به محل ديگر انتقال داده و يا اينكه و يا اينكه توسط پمپ آب را از محلي به محل ديگر انتقال داد كه قلب دستگاه هاي ذكر شده و بسياري از دستگاه هاي ديگري كه در صنعت وجود دارند، يك يا چند موتور الكتريكي مي باشد كه انرژي الكتريكي را از طريق يك وسيله قطع و وصل با كنترل كننده ها و محدود كننده ها از شبكه گرفته و آن را تبديل به حركت مكانيكي كرده و سپس اين حركت به كمك مكانيزم خاص دستگاه مربوطه كار مورد نظر را به انجام مي رساند.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

اصول خشك كردن ترانسفورماتورهاي قدرت

روغن ترانسفورماتورهاي قدرت نقش بسيار مهمي در عملكرد ترانسفورماتورها دارند. نقش عايق كنندگي، خنك كنندگي و تشخيص عيب از جمله مهمترين وظايف روغن مي باشند. با پيرشدن ترانسفورماتور ، روغن اين دستگاه بعضي از خصوصيات شيميايي و الكتريكي خود را از دست مي دهد. از جمله مهمترين اين خصوصيات مي توان به خصوصيات الكتريكي كه حائز اهميت مي باشند، اشاره نمود.
دلايل اصلی كه روغن ترانسفورماتورهاي قدرت را دچار مشكل مي نمايند عبارتند از:
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

انتقال توان الکتریکی

کنترل توان راکتيو بعنوان یک عامل حائز اهميت در طراحي و بهرهبرداري از سيستمهاي قدرت از دیرباز مورد توجه بوده است و امروزه اولا" به دليل فشار روزافزون در جهت بهرهبرداري با حداکثر راندمان و با قابليت اطمينان بالا و ثانيا" بخاطر توسعه انواع جدیدي از جبران کننده هاي توان راکتيو با قابليت هاي برتر، از اهميت فوق العاده هاي برخوردار است . پيشرفت الکترونيک قدرت ابزار قدرتمندي را در اختيار صنعت انتقال و توزیع انرژي الکتریکي قرار داده است . یکي از عمده ترین آنها که اخيرا" بطور گسترده مورد استفاده قرار مي گيرد، جبران کننده هاي توان راکتيو کنترل شده توسط تریستورها ( SVC ) مي باشد این وسایل بطور موفقيت آميزي در جبران توان راکتيو در حالت ماندگار و گذراي شبکه مورد استفاده قرار ميگيرد.
کنترل و پایداري از مهمترین مسائلي هستند که باید در شبکه هاي قدرت امروزي از دید یک سيستم دیناميکي مورد مطالعه و تحقيق قرار گيرند.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

انواع تابلو های برق

تابلو عبارت است از فضايي که تجهيزات برقی در آن نصب می شوند.در تعريف تابلو لزومی ندارد آنرا حتمأ يک فضای بسته فلزی بدانيم بلکه فضای بسته فلزی، نوعی از تابلو محسوب می شود. مشکلات ناشی از نصب تجهيزات و خطرات ناشی از عوامل محيطی و پديده هايي مانند اتصال کوتاه که در تجهيزات الکتريکی روی می داد و در دسترس بودن تمام قسمت های برقدار از سوی اپراتور، سازندگان را بر آن داشت تا ايمنی بيشتری را تامين کنند، از اين رو تابلو به شکل محفظه بسته طراحی شد تا تجهيزات داخل آن غير قابل دسترس باشند.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

طراحی و ساخت دستگاه تست آگزیلیاری کنتاکت

شرکت پارس سوئیچ یکی از سازندگان انواع دژنکتور و سکسیونر در داخل کشور می باشد. آگزیلیاری کنتاکت به عنوان یک کنتاکت مکانیکی، قطعه ای است که در کنترل عملکرد دژنکتورهای ساخته شده توسط این شرکت بکار می رود و در صورت عملکرد ناصحیح این قطعه، دژنکتور نیز به درستی کار نخواهد کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، دستگاه تست آگزیلیاری کنتاکت برای تنظیم عملکرد دقیق این قطعه ساخته شد. این دستگاه تست جدید نسبت به دستگاه تست مورد استفاده توسط شرکت پارس سوئیچ دارای مزایایی بود که از آن جمله می توان به دقت بسیار بالای دستگاه، عدم تأثیر خطای اپراتور در انجام تست، انجام تست برای ۱۳ جفت کنتاکت بطور همزمان و استفاده از تکنولوژی FPGA در ساخت این دستگاه اشاره کرد. این دستگاه، با توجه به روش ساختی که در آن بکار رفته است می تواند برای تست انواع کنتاکت های مکانیکی بکار رود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

ارائه یک الگوریتم مش بندی با قابلیت تعیین دقت ناهمگن در حل مسائل الکترومغناطیسی به روش عناصر محدود

یکی از روشهای عددی در حل معادلات لاپلاس و پواسون در الکترومغناطیسی مهندسی، روش عناصر محدود می باشد. این روش را می توان برای فضاهای ۲ یا ۳ بعدی به کار گرفت و یکی از مراحل اساسی و زمان بر این روش، تقسیم بندی اشکالی نامنتظم به عناصر مربعی و مثلثی می باشد. با افزایش تعداد عناصر در یک زیر ناحیه مشخصی از ناحیه مورد بررسی، می توان دقت جواب را در آن ناحیه افزایش داد که این خود نیاز به انعطاف پذیری الگوریتم مش بندی دارد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

آسانسور دوبل هوشمند

در این پروژه چگونگی انتخاب یک کابین و کنترل آن بدین صورت است که زمان رسیدن شخص به مقصد توسط هر دو کابین محاسبه شده و با یکدیگر مقایسه می شود. هر کدام که زمان کمتری را در محاسبه به دست آورد جهت سرویس دهی انتخاب می شود. محاسبه زمان برای هر کابین به این صورت می باشد که فرض می شود فاصله هر دو طبقه متوالی پس از بسته شدن درب و حرکت آسانسور به بالا یا پایین درمدت ۳ ثانیه طی شده و در هر طبقه ای که شخص یا اشخاصی قصد سوار یا پیاده شدن از آسانسور را داشته باشند متوسط ۵ ثانیه توقف دارد و درب باز می ماند. باز و بسته شدن درب و حرکت در آسانسورهای واقعی توسط سنسور کنترل می شود. بدین صورت که اگرطی زمان خاصی که حدودا ۱ تا ۲ ثانیه می باشد کسی پیاده یا سوار نشود، درب بسته و آسانسور شروع به حرکت می کند. سیستم مذکور زمان توقف ۵ ثانیه را در طبقات مورد نظر به صورت متوسط در نظر خواهد گرفت. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

استعمال تریستور در کنترل موتورهای الکتریکی چرخان از نوع القایی

بسیاری از اوقات لازم می شود که یک موتور را از حالت سکون به حرکت دورانی با سرعت معینی وادار کنیم. در هنگام کار موتور ممکن است به تغییر سرعت، تعویضی جهت چرخش، تغییر وضعیت و شاید برگشت به شرایط اولیه در کوتاهترین زمان ممکن نیاز شود. دوره کار را میتوان با تنظیم انرژی الکتریکی موتوری که محرک بار است، کنترل کرد موتورهای القایی ماشین های نسبتاً ارزان و مستحکمی هستند که آنها را میتوان بدون کموتاتور و یا حلقه های لغزان ساخت. در نتیجه بنا به علل مذکور تاکنون در مورد کنترل این موتورها از لحاظ راه اندازی ترمزه تغییر جهت چرخشی یا سرعت و کنترل وضعیت مطالعه و بررسی های زیادی صورت گرفته است. روش های مختلف کنترل دور موتورهای القائی با واحدهای تریستوری مورد بررسی قرار می گیرد و در خاتمه چند مثال عملی معرفی می شود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

Peltier

در این مقاله به بحث در مورد نوعی دستگاه خنک کننده با تکنولوژی جدید پرداخته شده است. که به این ماژول، Peltier می گویند و عمل آن بر پایه اثر «پل تیر» استوار است که می گوید هر گاه از نقطه اتصال دو نیمه هادی غیر مشابه جریان الکتریکی عبور داده شود در آن نقطه اثر جذب گرما صورت می گیرد، این تکنولوژی در اکثر وسایل مدرنی که با آن سرو کار داریم مورد استفاده قرار گرفته است، که البته بسته به کاربرد آن، ماژول های آن در ابعاد و فناوری های گوناگون تولید می شود در انتها چند مقاله کاربردی انتخاب و به اختصار کابردهای Peltier در بعضی زمینه ها بیان شده است. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .