مهندسی الکترونیک
در این وبسایت
در كل اينترنت

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلاء در مواد رسانا و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می پردازد.با توجه به این تعریف مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدار فعالیت می کند.

رمز تمامی فایل ها : www.p-automation-t.com

ابر رسانا

رسانايى خاصيتى از مواد است كه باعث انتقال انرژى الكتريكى در آنها مى شود. اين خاصيت در مواد مختلف، يكسان نيست. طلا و نقره رسانا هاى خيلى خوبى هستند در حالى كه شيشه يا پلاستيك اصلاا رسانا نيستند. مانعى در برابر رسانش الكتريكى است كه مقاومت ناميده مى شود. تغييرات جزيى ترموديناميكى و الكترو مغناطيسى، روى آن تاثير مى گذارد.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

ابررسانایی چیست؟

در سال 8091هایك كمرلینگ اونز هلندي در دانشگاه لیدن موفق به تولید هلیوم مایع گردید و با استفاده از آن توانست به درجه حرارت حدود یك درجه كلوین برسد. یكي از اولین بررسيهایي كه اونز با دسترسي به این درجه حرارت پایین انجام داد، مطالعه تغییرات مقاومت الكتریكي فلزات بر حسب درجه حرارت بود
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

رمزنگاری

هنر رمزنگاری از قدیم الایام مورد علاقه انسان بوده است . با پیشرفت های علمی در قرن بیستم و توسعه و ساخت وسایل الکترونیکی پیچیده و سریع العمل، هنر رمزنگاری به صورت علم رمزنگاری در آمده است و این علم در برگیرنده زمینه های نختلف علمی مانند تئوری اطلاعات، تئوری اعداد، آمار، الکترونیک و . . . می باشد. علم رمزنگاری در طی جنگها میان ملل مختلف عامل مهمی در پیروزی برخی از این ملل بوده است.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

تقویت کننده های سوئیچینگ صوتی با بازده بالا

امروزه طراحی های الکترونیکی به سوی کوچکتر شده و صرفه جویی در جا و انرژی پیش می روند . تقویت کننده های کلاسیک مورد استفاده در طبقات خروجی حجم و انرژی زیادی نیاز دارند که مانع صرفه جویی در طراحی می شوند . تقویت کننده های سوئیچینگ خصوصا در محدوده فرکانس صوتی با حجم کم و تلفات پایین می توانند راه حلی برای این مشکل باشند . ترانزیستور در این تقویت کننده ها فقط قطع یا اشباع می باشد و انرژی بسیار کمی تلف می کند . با این روش بازده عملاً %90 می گردد.
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

بررسی و شبیه سازی عملکرد تقویت کننده های کلاس D

در این مقاله، بعد از مطالعه عملکرد تقویت کننده های کلاس D یکی از طرح های مطرح شده از طرف موسسه On Semi Conductor شبیه سازی شده است، نتایج شبیه سازی با نتایج عملی مربوط به تقویت کننده های مشابه مقایسه گردیده است. این مقایسه عملکرد بهینه این تقویت کننده را در مقایسه با تقویت کننده مشابه از نظر توان مصرفی و پاسخ فرکانسی و اعوجاج را تایید می نماید. . . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

جریان گرمایونی در نانوساختارهای اکسید موضعی تیتانیوم

جریان گرمایونی در نانوساختارهای اکسید موضعی تیتانیوم بررسی شده است. این نانوساختارها توسط میکروسکوپ نیروی اتمی ایجاد می شوند و پیوند تونلی یکی از مهمترین انواع ترانزیستورهای تک الکترونی با دمای عملکرد بالا را تشکیل می دهند. تحلیل جریان گرمایونی در این پیوندهای تونلی نه تنها برای تعیین عملکرد چنین ترانزیستورهای تک الکترونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بلکه می توان با اندازه گرفتن آن برخی مشخصات فیزیکی سد را بدست آورد. در اینجا ارتفاع سد با استفاده از نتایج یک آزمایش بررسی و محاسبه و امکان تعیین ثابت گذردهی بحث شده است. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

تبیین و تحليل جنبه های عملکردي سنسور سرامیکی پیزو الکتریک ، در اندازه گیری نیرو (بار)

یک دیسک PZT متشکل از سرب، زیرکونیوم و تیتانیوم، با سیستم دو الکترودی میتواند به عنوان یک سنسور (عضو حسگر ) در ترانسدیوسرهای اندازه گیری نیرو (Load Cell) از نوع پیزوالکتریک مورد استفاده و بهره برداری واقع شود. در این مقاله ضمن اینکه تغییرات ولتاژ خروجی در یک فرکانسی تحریک ثابت بررسی گردیده است، شیفت (تغییر و جابجایی) در فرکانس تشدید با لحاظ کردن تغییرات (بارگذاری) نیز مورد سنجش و اندازه گیری قرار گرفته است. نشان داده میشود که بیشترین حساسیت و بهترین عملکرد، هنگامی حاصل میشود که دیسک در وضعیت (مود) شعاعی (Radial) و در فرکانسی پایین تر از فرکانس تشدید (در حالت دیسک بدون بارگذاری) به ارتعاش دراید . همچنین در این مقاله اثرات پارامترهای گوناگون بر روی عملکرد ترانسدیوسر نیز با لحاظ کردن مقوله هایی نظیر دما ، خطی بودن عملکرد ، پایداری و تکرار پذیری مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

کلید الکترونیکی

در این مقاله قصد ما بر این بوده که به این سوال پاسخ دهیم : چگونه می توان شاهد روزی بود که هر شخصی عادی بر روی درب منزل خود یک دستگاه قفل الکترونیکی نصب کند بدون اینکه هراسی از صدمه دیدن و خراب شدن ان توسط مزاحمین داشته باشد ؟ که با بررسی انواع قفل های الکترونیکی موجود در دنیا و بررسی معایب و مزایای آنها به این نتیجه رسیدیم که قفل های الکترونیکی موجود هیچ یک شرایط لازم برای عمومی شدن را ندارند و باید قفلی بسازیم که این شرایط را که همانا غیر قابل دستبرد و خرابکاری بودن و ارزان بودن می باشند را یکجا دارا باشد تا بتواند مورد استقبال عموم مردم قرار بگیرد و در این مسیر موفق به اختراع نوع جدیدی از قفل های الکترونیکی شدیم که تمام شرایط بالا را یکجا در خود دارد و ان را کلید الکترونیکی نامیدیم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

طراحی و شبیه سازی فیلتر نردبانی (Ladder) سوئیچ خازنی

در این مقاله بعد از بررسی مزایا و عملکرد تکنیک سوئیچ خازنی ، یک فیلتر نردبانی با مشخصات داده شده با روش سوئیچ خازنی طراحی شده و عملکرد آن توسط نرم افزار HSpice شبیه سازی می شود. مشخصه های بدست آمده از نرم افزار HSpice مبین آن است که شبیه سازی درست انجام گرفته و با مشخصات داده شده فیلتر نردبانی مطابقت و همخوانی دارد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

مطالعه و بررسی عملکرد فوتودیودهای بهمنی PIN و مدل سازی مداری آنها

با توجه به پیشرفتهایی که به تازگی در عرصه فوتوالکترونیک و همچنین در زمینه تولید مدارات مجتمع فوتوالکترونیک با مقیاسی بالا رخ داده، طراحان با این مشکل که چگونه می توان سریعا یک مدار مجتمع فوتوالکترونیکی را طراحی کرده و عملکرد آنرا به ازای ورودی های مختلف بررسی کرد، مواجه شده اند. آنگونه که بنظر می رسد تنها عاملی که می تواند ما را در این راستا یاری دهد، استفاده از شبیه سازها و تجزیه تحلیل های بر پایه محاسبات کامپیوتری است. در این مقاله مدل مداری مناسبی برای دیودهای نوری PIN بهمنی (APDs) براساس مطالعات نرخ ارائه شده و سپس مدل مداری PIN-APD توسط نرم افزار PSpice شبیه سازی می شود. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

کاهش اثر بایاسی در الگوریتم فیلتر های وقفی با پاسخ ضربه نامحدود

دو الگوریتم مهم در فیلترهای وفقی با پاسخ ضربه نامحدود (IIR)، روشهای OE و EE می باشد که روش EE علی رغم آنکه دارای یک مینیمم محلی است، در حضور نویر دارای مقداری بایاس می باشد [1,2] جهت کاهش بایاسی در EE در سال ۱۹۹۵ روشی به نام OCEE ارائه شده است [3] که تا حدودی باعث برطرف شدن بایاس می گردد. ضمن اینکه این روش دارای محاسبات بسیار زیادی می باشد، در این مقاله با بکارگیری روشی بنام CNC و شبیه سازی آن روی یک فیلتر مرتبه دوم نشان داده می شود که روش مذکور نسبت به QCEE دارای محاسبات راحت تر ، بایاس کمتر و نیز سرعت همگرایی بیشتری می باشد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

آشکارسازی اجسام متحرک و ردیابی در دنباله های تصویر رنگی

در این مقاله الگوریتمی برای آشکارسازی اشیا در دنباله ای از تصاویر رنگی که از یک دوربین متحرک گرفته شده است را ارائه خواهیم داد. اولین مرحله در این الگوریتم تخمین حرکت در صفحه تصویر می باشد. به جای تخمین شار نوری؛ ردیابی نقاط تکی و لبه های تصویر، کلاسترهای حرکت را که توسط گروهی از پیکسل ها در فضای ویژگی موقعیت رنگ ایجاد شده اند، را تعیین می کنیم. مرحله بعدی قطعه بندی بر پایه حرکت است که کلاسترهای مجاور با ویژگی های مشابهی، جهت ایجاد فرضی های هدف با هم ترکیب شده اند. این الگوریتم در صحنه های ترافیکی که شامل اجسام متحرکی مانند خودروها، موتورسیکلت ها و عابران پیاده می باشد به طور موفقیت آمیزی آزمایش شده است. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

بررسی رسانا های پلیمری و استفاده از آنها در ساخت قطعات الکترونیکی

امروزه قطعات سیلیکونی در مواردی که نیاز به ذخیره انرژی، ظرفیت بالا و انعطاف پذیری است کمتر یافت می شوند. رساناهای پلیمری چگالی انرژی ذخیره ای بسیار بالا، ظرفیت بالا قابلیت های حسی شیمیایی خوب و تور دهی خویی را از خود نشان می دهند و میتوان از آنها در ساخت قطعات انعطاف پذیر استفاده نمود. به منظور استفاده مؤثر از رساناهای پلیمری می بایست تغییراتی در روش تولید ابزارهایی که در قالب مدارهای پلیمری هستند ایجاد شود. این پیشرفت بر دو جنبه گسترش رساناهای پلیمری متمرکز است؛ یکی پیرامون خصوصیات و نمونه سازی رساناهای پلیمری بحث می کند و دیگری به توصیف پیشرفتهای روش تولید سیستم های مجتمع پلیمری و ترانزیستورهای پلیمری می پردازد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

کنترلر I2C BUS سینتی سایزر UHF

در این مقاله به بررسی PIC و I2C BUSمی پردازیم و با استفاده از آن ها یک سینتی سایزر متغیر برای باند UHF که کاربرد تلویزیونی دارد طراحی می کنیم. با استفاده از سه کلید، کانال مورد نظر را انتخاب کرده (دو کلید اول UP و Down و کلید سوم Set می باشد) و روی آن تیون (TUNE) می کنیم، که در خروجی تیونر (TUNER) سیگنال صدا و تصویر را داریم و همزمان بر روی یک LCD می توانیم شماره کانال 5 فرکانس آن را ببینیم. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .

آشنایی با نقشه طراحی یک نانو سنسور

این مقاله طراحی ساختار چینش یک نانو سنسور بویایی را توصیف میکند که برای سرعت بالا و دقت بالا می باشند. یک تراشه ساده با مراحل (PES) در طراحی موازی عظیم که هر PE، بطور مستقیم با هفت سنسور ارتباط پیدا می کند. نرخ نمونه برداری 100 نانوسنسور برای تشخیص دادن سرعت بالا Feedback در این بینی الکترونیکی کافی است. کاربرد آن در صنایع نظامی و صنایع نانوالکترونیک و شیمیایی می باشد. . .
برای دریافت ادامه مطلب فایل روبرو را دانلود نمائید . . .